OD 2010. Hračky a bábiky
vyrobené v Európe.

Vyberte svoju menu

Sisal - prírodný peeling

Čo je to sisal

Sisal je textilné vlákno, ktoré sa získava z listov agávy sisalovej (lat. Agave sisalana), rastliny podobajúcej sa obrovskému kaktusu. Husté listy sú rozdrvené, vyberie sa hustá mäsitá šupka tak, aby zostalo iba biele vlákno, ktoré sa vysuší na slnku.

Sisalové vlákno sa však nepoužíva iba na výrobu doplnkov do kúpeľne. Tradične sa používa na laná a motúzy, ale má mnoho ďalších využití: papier, tkaniny, obklady stien, koberce, terče.

 

Pôvod sisalového vlákna

Pôvodne boli sisalové vlákna do Európy dovážané zo španielskeho koloniálneho prístavu Sisal na mexickom polostrove Yucatán, odtiaľ má rastlina názov. Jej pôvod je však neistý, predpokladá sa, že pochádza z mexickej provincie Chiapas. Dnes je však pestovanie rastliny rozšírené do mnohých tropických a subtropických krajín sveta, od Mexika cez Floridu, Ekvádor, Španielsko, Líbiu až po Kambodžu či Thajsko. Celosvetová produkcia sisalového vlákna predstavovala v roku 2007 240tisíc ton, z ktorých bola takmer 1/3 (113tisíc t) vypestovaná v Brazílii.

Pestovanie agávy sisalovej

Agáve má tučný, ale relatívne krátky drevitý stvol z ktorého vyrastajú až dva metre dlhé, 10-15 cm široké dužinaté, čiarkovito kopijovité listy zakončené hrotom. Celá rastlina môže mať až 8 metrov. Listy sa zberajú zoschnuté, dva a pol až štyri roky po výsadbe, odsekávaním mačetami. Rastlina má životnosť 7-10 rokov a typicky produkuje 200-250 komerčne využiteľných listov, čo predstavuje približne 5,5 kg sisalového vlákna. Každý list obsahuje v priemere asi 1000 vlákien. Vlákna tvoria len asi 4% z hmotnosti rastliny.

Agáve nie je náročná rastlina na pestovanie, vďaka schopnosti zhromažďovať vodu vo svojich listoch a prečkať tak sucho trvajúce 5-6 mesiacov, nie je závislá na zrážkach ani zavlažovaní. Je to však tropická rastlina, potrebuje veľa slnečného svitu a teploty nad 25 stupňov. Rastlina sa samovoľne rozmnožuje vďaka odpadu rozmnožovacích púčikov, ktoré sa tvoria v kvetenstvo.

Získanie vlákna

Vlákno sa získava procesom známym ako dekortikácia, počas ktorého sú listy rozdrvené rotačným dvojkolesom s tupými nožmi, tak aby zostali iba vlákna.

Vo východnej Afrike, kde výroba sa uskutočňuje na veľkých majetkoch, sú listy dopravené do centrálneho závodu, kde sa využije voda na odplavenie častí odpadu z listov. Vlákno sa potom vysuší, vykartáčuje a zabalí na export.

Správne sušenie je dôležité, pretože kvalita vlákien závisí vo veľkej miere na obsahu vlhkosti. Umelé sušenie sa pokladá za efektívnejšie ako sušenie na slnku, čo si však väčšina rozvojových krajín, v ktorých sa sisal pestuje, nemôže dovoliť.

V severovýchodnej Brazílii, kde sa sisal pestuje na malých farmách, skupiny robotníkov získavajú vlákno za pomoci malých prenosných raspadors (škrabka, rašpľa) bez použitia vody.

Vlákno sa následne čistí kefovaním. Suché vlákna sú česané strojom a rozdelené do rôznych tried po predchádzajúcom rozdelení listov na poli do veľkostnej skupiny.

Doplnky na kúpanie, peeling

Hrúbka a pružnosť vlákna závisí od konkrétnej kmeňovej rastliny. Mäkšie vlákna sa stočia do hrubej priadze, ktorá sa používa na výrobu pletených a tkaných exfoliačných rukavíc a špongií. Z pevnejších vlákien sa produkujú tupé štetiny potrebné na stimuláciu pokožky počas suchého kefovania tela.

JAPONSKÉ KEFY

Tento typ kefy vyrobenej z prírodného sisalového vlákna sa používa pre hlboký peeling a kožné masáže.
Sú často používané na suchú masáž a na tento typ drsného peelingu si treba istý čas zvykať, ale je to dobrý spôsob ako odstrániť odumretú pokožku a poodhaliť sviežu, mäkkú pokožku, ktorá je pod ňou.
Sisalová kefa môže byť použitá i mokrá, v sprche, na o niečo jemnejší peeling.

Použitie: Či sa kefa používa mokrá alebo suchá, je najlepšie začať jemnou masážou, než si pokožka zvykne na peeling sisalových štetín, a potom začať aplikovať väčší tlak na hlbšiu masáž. Vzhľadom k tomu, že sisalová kefa je schopná zlepšiť krvný obeh, vždy kefujte v smere srdca. Použite pevné a dlhé ťahy s krúživými pohybmi.

Ak pokladáte štetiny za príliš drsné pre Vašu pokožku, ponorte kefu do horúcej vody na dobu 10 minút.

Buďte naozaj veľmi opatrní, ak máte citlivú pokožku. Vyhnite sa oblasti očí. Nepoužívajte na poškodenú alebo podráždenú pokožku.

Vlastnosti: Japonské kefy sú ideálne na mokrú alebo suchú exfoliáciu. Ľahko dočiahnu na všetky ťažko dosiahnuteľné miesta a sú skvelé na odstránenie odumretých buniek. Dokážu poskytnúť pleti zdravý a žiarivý vzhľad. Môžu byť použité na zhrubnutých miestach, ako sú kolená alebo chodidlá, dokonca na peeling celého tela. Nemali by byť používané na veľmi citlivých miestach, akým je pokožka tváre.

Po použití: Pre udržanie stavu kefy vyplákajte po každom použití, pretrepte a zaveste na suché miesto.


SISALOVÁ RUKAVICA, ŠPONGIA

Použitie

Nakvapkajte niekoľko kvapiek prírodného mydla alebo sprchového gélu na vlhkú sisal peelingovú rukavicu a jemne trite pokožku v kruhovom pohybe.
Citlivá pleť: Raz týždenne
Normálna / Mastná pleť: dvakrát týždenne (každé 3 dni).
Vyhnite sa oblasti očí.
Nepoužívajte na poškodenú alebo podráždenú pokožku.

Vlastnosti

Prírodný sisal možno použiť pre mokrú masáž, ktorá oživuje a stimuluje krvný obeh tým, že otvorí póry pokožky, aby mohli absorbovať viac kyslíka, a zároveň poskytuje hĺbkové čistenie pre zdravší a mladší vzhľad pleti. Je taktiež užitočný pri odstraňovaní zarastajúcich chĺpkov.

Po použití

Vypláchnite po každom použití. Vyžmýkajte a zaveste sušiť v dobre vetranom prostredí.

Cose della Natura Japonská kefa na chrbát

Cose della Natura Okrúhla kefa japonského štýlu

Cose della Natura Peelingová rukavica sisal