OD 2010. Hračky a bábiky
vyrobené v Európe.

Vyberte svoju menu

Bambucké maslo

Prírodné bambucké maslo obsahuje množstvo kozmetických výrobkov, nielen čisto prírodných. A je možnosť ho kúpiť i samostatne ako balzam vhodný i pre pokožku bábätiek.

Najznámejšie názvy: Butyrospermum Parkii, Shea Butter

Liečivé a ochranné účinky bambuckého masla sú známe obyvateľom Afriky už odpradávna. Afričania používali bambucké maslo po mnoho generácií na ochranu a ošetrenie pleti a vlasov. Dnes je bambucké maslo dostupné v mnohých podobách, v čistej forme i ako prísada mnohých kozmetických a liečivých produktov na ošetrenie pokožky, vlasov a poskytnutie úľavy od mnohých bežných kožných ochorení. Bambucké maslo ošetrí mnohé kožné neduhy, od suchej pokožky až po drobné kožné ochorenia a zranenia (v prípade vážneho kožného ochorenia konzultujte svoj stav s lekárom). Jeho prednosti boli dokázané i klinicky. Doba potrebná na dosiahnutie viditeľných výsledkov sa líši v závislosti od ochorenia, napr. na ošetrenie vrások je potrebné pravidelné každodenné používanie od 4-6 týždňov, úľavu od svrbenia dosiahnete takmer okamžite. Tu je zoznam niektorých priaznivých účinkov bambuckého masla na pokožku a vlasy:

* zvyšuje obranyschopnosť pokožky, vhodné ako denný krém pre každý typ pleti na tvár i telo
* hydratácia a regenerácia suchej a namáhanej pokožky celého tela, svrbenie v dôsledku suchej pokožky
* suchá pokožka hlavy, svrbenie pokožky na hlave v dôsledku suchej pokožky alebo chemického podráždenia
* obnovenie lesku vlasov
* kožné vyrážky, vrátane zaparenín v oblasti plienok
* zmäkčenie tvrdej a hrubej pokožky na nohách, lakťoch
* holiaci krém na redukciu podráždenia pri holení a ošetrenie pokožky po holení
* prevencia vzniku strií a popraskanej pokožky (v tehotenstve, pri telesných zmenách, v období dospievania)
* redukcia jaziev, škvŕn a vrások
* olupovanie kože po opaľovaní, spálenie pokožky
* ochrana pred nepriaznivými vplyvmi prostredia (mráz, vietor) a prirodzená UV ochrana (slnko)
* protizápalové účinky, hojenie jaziev, popálenín, drobných odrenín, bodnutia hmyzom
* starostlivosť a výživa pokožky postihnutej ekzémami a lupienkou
* redukcia akné (zvlášť v kombinácii s africkým čiernym mydlom)
* obnovenie pružnosti pokožky
* ošetrenie drobných popálenín, obarenín pri varení, pokožky po ožarovaní

Bambucké maslo sa v kontakte s teplou pokožkou tela rýchlo roztápa a vstrebáva, zanecháva na nej ochranný filter a pritom neupcháva póry.

ČO JE BAMBUCKÉ MASLO

Bambucké maslo, známe i pod názvom Shea Butter, pochádza z tropickej Afriky. V Afrike sa bambucké maslo používa ako olej na varenie, ako vodotesný vosk, na úpravu vlasov, na výrobu sviečok, a tiež ako prísada do liečivých mastí. Používajú ho i výrobcovia tradičných afrických bicích nástrojov k zvýšeniu trvanlivosti dreva (napr. vyrezávané djembe mušle). Bambucké maslo sa získava z orechov posvätného divorastúceho afrického stromu maslovníka, Shea-Karite tree, ktoré začína dávať plody zhruba po 15 rokoch svojho života; a môže trvať až 30 rokov než začne dávať kvalitné orechy s vysokým obsahom nenasýtených mastných kyselín. Sú to práve nenasýtené mastné kyseliny - oleic acid (40-60%), stearic acid (20-50%), linoleic acid (3-11%), palmitic acid (2-9%), linolenic acid(<1%) a arachidic acid(<1%) - vďaka ktorým má bambucké maslo jedinečné liečivé účinky a oni ho robia nadradeným kakaovému maslu a iným rastlinným maslám.

Podľa tradície sa plody zo stromu nesmú trhať, zo zeme ich smú zbierať iba ženy. Oriešky sa rozbijú, ugrilujú a pomelú na jemnú pastu. Potom sa po zdĺhavom varení zbiera z povrchu vody maslo do tekvice a nechá usušiť. Bambucké maslo vyživuje pokožku vitamínmi A, E a F. Vitamíny A a E ošetrujú pokožku a udržujú ju čistú a zdravú. Sú obzvlášť užitočné pre pokožku poškodenú slnkom. Pomáhajú predchádzať predčasnému tvoreniu vrások a liniek na tvári. Vitamín F pôsobí ako ochranca pokožky a omladzovač. Upokojuje drsnú, suchú a popraskanú pokožku a ošetruje suché a poškodené vlasy.

Bambucké maslo je tuhé v izbovej teplote, ale v kontakte s pokožkou tela sa rýchlo roztápa. Veľmi ľahko sa vstrebáva, neupcháva póry a zanecháva na pokožke ochranný filter. Zároveň má vysoký obsah kyseliny škoricovej, ktorá pôsobí ako prírodná clona voči slnečnému žiareniu. Bambucké maslo má protizápalové účinky, vďaka čomu je užitočné pri liečbe reumatizmu. Poskytuje vlhkosť suchým a poškodeným vlasom od korienkov až ku končekom, ošetruje ich a ochraňuje voči vplyvom počasia , suchu a lámaniu . Rýchlo sa vstrebáva do pokožky na hlave a neupcháva póry. Je obzvlášť vynikajúce na ošetrenie spálených alebo ožiarených vlasov. Výborné na liečenie suchej pokožky hlavy. Obnovuje lesk poškodených vlasov.  

DRUHY BAMBUCKÉHO MASLA, JEHO FARBA A ZÍSKAVANIE

Väčšina bambuckého masla pochádza zo Západnej Afriky. Aj keď jemnejší druh pochádza z Východnej Afriky. Je diskutabilné, ktoré bambucké maslo je lepšie, západoafrické (Vitellaria Paradoxa) alebo východoafrické (Vitellaria Nilotica). Východoafrické bambucké maslo sa odlišuje od západoafrického hlavne obsahom kyseliny olejovej (oleic acid, tekutá časť bambuckého masla). Vďaka tomu je východoafrické maslo jemnejšie a voňavejšie ako západoafrické maslo. Produkt je vysoko cenený a dáva ugandským ženám päťnásobok úrody ako ich západoafrickým "kolegyniam". V dôsledku nižšieho obsahu nenasýtených mastných kyselín sa východoafrické alebo ugandské bambucké maslo rýchlejšie absorbuje. Zároveň má menej vitamínu A a sterolov. Pre prírodný krém s obsahom vitamínu A alebo prevenciu strií uprednostníte západoafrické bambucké maslo. Ale ak hľadáte prirodzenú intenzívnu hydratáciu pokožky, východoafrické maslo je lepšie. Východoafrické alebo ugandské bambucké maslo je omnoho zriedkavejšie ako západoafrické, je veľmi ťažké ho získať, čo znamená, že má aj vyššiu cenu. Je vynikajúce pre suchú a hrubú pokožku kolien, lakťov, rúk a suchú pokožku hlavy. Je veľmi užitočné pri dermatitíde, ekzémoch, spálení od slnka a ako balzam na pery. 

KVALITA BAMBUCKÉHO MASLA

Kvalita bambuckého masla závisí predovšetkým od spôsobu jeho spracovania a od kombinácie zložiek v produkte. V kozmetických prípravkoch je niekedy bambucké maslo zmiešané s ingredienciami, ktoré znižujú jeho kvalitu.

Čisté bambucké maslo sa extrahuje troma spôsobmi:

* Surové alebo nerafinované - mechanicky extrahované pomocou vody. Na proces extrakcie nie sú použité žiadne chemikálie (iba voda). Farba sa pohybuje od smotanovej (podobne ako vyšľahané maslo) až po sivasto žltú. Je to pôvodná forma bambuckého masla.

* Rafinované- viac spracované maslo. Má mnoho prírodných zložiek neporušených. Je spracované cez hlinené filtre a zbavené vône. Má zachované liečivé vlastnosti a hydratačnú schopnosť.

* Vysoko rafinované a spracované- na zvýšenie výnosu sú použité rozpúšťadlá. Farba je čisto biela.

Rozdiel medzi suchým, rafinovaným a vysoko rafinovaným bambuckým maslom je v tom, akým spôsobom je maslo extrahované z orecha a ako je nasledovne spracované. Ručné procesy extrakcie ponechávajú v bambuckom masle viac ingrediencií. Po extrakcii môže byť maslo ďalej spracované na odstránenie farby a nečistôt, ktoré niektorí ľudia nemajú radi. Toto ďalšie spracovanie môže zároveň odstrániť i časť vône. Rozdiel medzi surovým a rafinovaným maslom si môžete predstaviť ako rozdiel medzi celozrnným, tmavým, a bielym chlebom. Naozaj surové bambucké maslo môže byť nefiltrované. Vysoko rafinované bambucké maslo je extrahované pomocou chemikálií. Je zvyčajne čisto biele, bez vône a v procese stratilo väčšinu svojich liečivých vlastností.

Orechy sa odlišujú farbou, od takmer bielej po žltú. To znamená, že aj bambucké maslo sa bude odlišovať farbou. Kvalita a pravosť bambuckého masla sa nedá určiť výlučne podľa jeho farby. Väčšina bambuckého masla je krémovej farby. Bambucké maslo, ktoré je čisto biele je zvyčajne vysoko rafinované alebo staré a stratilo väčšinu svojich liečivých vlastností.

ÚČINNOSŤ BAMBUCKÉHO MASLA

Bambucké maslo je dobré skladovať na studenom mieste (nemusí to byť však chladnička). Ak sa ho chystáte používať niekoľko rokov, nemali by ste mať problémy. Po dvoch alebo troch rokoch však začne strácať na účinnosti. Ako sa prírodné zložky začínajú rozkladať, znižujú sa i liečivé účinky bambuckého masla, naďalej však zostáva efektívnym krémom. Nie všetko bambucké maslo je rovnaké. Stráca svoje liečivé vlastnosti nielen časom ale i spôsobom rafinácie. Vysoko rafinované bambucké maslo nie je tak efektívne, ako bolo spomenuté.

A potom sú tu i výrobky s viditeľným nápisom "bambucké maslo" na obale. Bambucké maslo nie je veľmi drahé, preto sa vyvarujte produktov, ktoré sa chvália jeho výhodami a predávajú za nízke ceny. Mnohí výrobcovia využívajú výhody bambuckého masla ako reklamu svojho lacného produktu, pričom jeho obsah je iba malým zlomkom z početných ingrediencií. Zloženie na etiketách musí byť uvedené v poradí počnúc ingredienciou, ktorá je najpočetnejšia, a končiac ingredienciou ktorej je najmenej. Preto hľadajte produkt, ktorý má bambucké maslo ako jednu z prvých ingrediencií na zozname zložiek (Butyrospermum Parkii). Čím viac bambuckého masla je v produkte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že budete profitovať z jeho liečivých vlastností. Pri výbere akéhokoľvek kozmetického prípravku je dôležité preštudovať si jeho zloženie, v konečnom dôsledku ide o naše zdravie. Nehovoriac o tom, že je treba kupovať bambucké maslo a kozmetické prípravky vôbec z dôveryhodného zdroja a overenej značky.

Rastlinné maslá