OD 2010. Hračky a bábiky
vyrobené v Európe.

Vyberte svoju menu

Výber bábiky

01. Akú bábiku vybrať pre svoje dieťa?
02. Materiál bábiky
03. Čo sú to ftaláty?
04. Aký druh bábiky by som mal kúpiť pre novorodeniatko?
05. Vinylová bábika
06. Bábika s látkovým telíčkom
07. Zvuková bábika & bábika s funkciou
08. Vlasy bábiky
09. Očičká bábiky
10. Starostlivosť o bábiku s látkovým telíčkom
11. Starostlivosť o celoplastovú bábiku
12. Starostlivosť šatočky bábiky


Akú bábiku vybrať pre svoje dieťa?

Najdôležitejšia otázka, ktorú musíte zodpovedať pri výbere bábiky je: Koľko má Vaše dieťa rokov? Bábika je bezpečná a vhodná pre dieťatko, keď zodpovedá jeho veku. Mala by mať správnu veľkosť, vhodné oblečenie a doplnky. Bábiky označené ako nevhodné pre deti do 3 rokov majú zvyčajne malé časti, buď bábiky samotné alebo oblečenie (napríklad gombíky), ktoré by mohli spôsobiť udusenie pri prehltnutí. Existujú aj bábiky vhodné od 18 mesiacov a bábiky vhodné od narodenia.

Veľkosť a hmotnosť bábiky by mala byť vhodná pre budúceho majiteľa či majiteľku. Ideálna dĺžka bábiky by nemala byť dlhšia ako vzdialenosť medzi lakťom dieťaťa a končekmi jeho prstov. Tak môže držať bábiku zľahka v náručí a nebude ani príliš ťažká na ponášanie.

Pre dieťatko okolo 18 mesiacov je vhodná látková bábika do 30cm, ak s plastovou hlavičkou a končatinami, tak najlepšie bez vlasov. Látkové bábiky vyrábané v Európe sú zriedkavé, pozrite sa však do sekcie látkových bábik , občas sa nám podarí nejaké objaviť.

2-3 ročné dieťa môže mať väčšiu bábiku, takú 36cm. Veľmi vhodné a obľúbené sú bábätká s látkovým telíčkom. Krásne na vyvláčanie pre malú slečku. Deti v tomto veku začínajú kopírovať dospelých a hrať sa na mamičku. Starajú sa o svoju bábiku, hlavne ju chcú kŕmiť, kúpať a prebaľovať. Neskôr ju začnú ukladať do postieľky a kočíkovať.

4-5 ročné slečny by už mohli dostať bábiku s vláskami, aj keď nie u všetkých je to nevyhnutné, ešte vždy však s látkovým telíčkom v rozmedzí veľkostí 36-42cm, môže byť už s funkciami. Niektoré deti v tomto veku ešte stále preferujú bábiku bez vláskov, a niektoré 3-4 ročné dievčatká zvládnu väčšiu bábiku, tak 48cm. Aj keď už začínajú svoju bábiku česať a prezliekať, starostlivosť o vlasy bábiky zostane skôr na rodiča, rovnako sa nezaobídu bez pomoci s prezliekaním bábiky. A každý rodič čoskoro pochopí, že si obstaral “dieťa navyše”. Bábätiek s látkovým telíčkom s krátkymi vláskami a dudlíkom máme v ponuke v dostatočnom množstve. Ak si neprajete bábiku s látkovým telíčkom. tak vyberte dieťatku bábiku z mäkkého plastu, je ohybneší, ľahšie sa s ňou bude dieťatku manipulovať a s končatinami uchytenými na kĺby, nie gumičky. Bábiky s končatinami uchytenými na gumičky (môže bábike natrvalo poškodiť končatiny) alebo z tvrdého plastu (nevie ich prezliekať) sú naozaj nevhodné pre tak malé dieťa.

5-6 ročné deti sa ešte stále veľa hrajú na mamičku, aj keď to už môže byť odrastenejšie bábätko, malá slečna akými sú oni sami. Najlepšie ešte stále s látkovým telíčkom, samozrejme bez dudlíka. Dbajte o to, aby mala bábika dlhšie vlásky, deti v tomto veku radi upravujú bábike vlásky. Malú slečnu s látkovým telíčkom ponúkajú všetci výrobcovia.

Všetky dostupné bábiky s látkovým telíčkom bez zvuku nájdete na tejto linke.

Pre 7 ročné dieťa sa bábika stáva skôr priateľkou, a rada ju oblieka podobne ako samú seba. Výzor a oblečenie bábiky v tomto veku začína byť veľmi dôležité pre každú mladú majiteľku bábiky. Tu je už vhodná celoplastová bábika, ktorá dokáže stáť na vlastných nohách. Veľmi populárne sú Las Amigas bábiky. A sú aj odolné, prežijú odmontovanie nohy, ruky i hlavy a vlasy majú vhodné na česanie.

Pre slečny vo veku 9-11 rokov začínajú byť zaujímavé multikĺbové bábiky , ktoré sú hitom posledných dvoch-troch rokov. Tieto celoplastové bábiky majú viac ohybné lakte a kolená a tak vyzerajú veľmi reálne.


Materiál bábiky

Ak je bábika z umelej hmoty, je zvyčajne vyrobená z vinylu / PVC. Vinyl sa najlepšie hodí pre výrobu suchých buniek. Niektoré Petitcollin bábiky majú telíčko z polyetylénu. Bábika je v porovnaní s celovinylovou bábikou ľahšia.

Bábiky s mäkkým telíčkom majú zvyčajne hlavu alebo hlavu + nožičky a ručičky z PVC a telíčko z bavlny, výplň z nylonu.

Naše bábiky neobsahujú ftaláty ani BPA.


Čo sú to ftaláty?

Ftaláty sú zmäkčovadlá. Sú to chemické látky vyrobené z ropy, ktoré boli 50 rokov používané na to, aby bolo PVC mäkké a pružné. Keďže sú podložené obavy, že PVC obsiahnuté ftaláty vylučuje a výskum naznačuje, že sú tieto chemikálie škodlivé pre vývoj dieťatka, tak je väčšina druhov ftalátov zakázaná pri výrobe hračiek. Niektoré druhy sú zakázané iba v prípade, ak sa môže výrobok dostať do úst dieťatka. Väčšina obalového materiálu z PVC ftaláty ešte obsahuje a je zakázaná v styku s potravinami. Naše bábiky sú zvyčajne dodávané v kartónových krabiciach.

PlaySafe predáva iba bábiky, ktoré majú od výrobcu ubezpečenie, že neobsahujú ftaláty.


Aký druh bábiky by som mal kúpiť pre novorodeniatko?

Pre najmenšie deti sú najvhodnejšie mäkké bábiky, handrové bábiky, handroví panáčikovia či mazlíčkovia s hlavičkou vo forme deky. Dá sa s nimi krásne maznať a môžu byť ožužlávané. V ponuke máme populárnych mazlíčkov z biobavlny značky Keptin Jr , ktorí sú už pomali "európskou klasikou" a ktorých môže dieťatko vziať do pusy od narodenia.


Vinylová bábika

Vinylové bábiky sú vhodné pre staršie dievčatká vo veku od 5 alebo až 6 rokov vyššie, ktoré chcú, aby ich bábiky vyzerali realisticky. Tieto bábiky sa trochu ťažšie obliekajú, čo však zvyčajne nie je problém, šesťročné deti už majú dobre vyvinutú zručnosť v malých prstíkoch. Pre 3-4 ročné deti môže byť obliekanie vinylovej bábiky veľmi ťažké a frustrujúce. Samozrejme, ak majú trpezlivého rodiča ochotného niekoľkokrát denne obliekať a vyzliekať bábiku, potom to nie je problém. 


Bábika s látkovým telíčkom

Existuje množstvo výhod pre ktoré je bábika s mäkkým telíčkom najlepšou voľbou pre malé dieťa.

Bábiky s mäkkým telíčkom majú zvyčajne telo z tkaniny plnené vláknami nejakého druhu. Majú vinylovú hlavičku a vinylové horné a dolné končatiny, ktoré sú pripojené k látkovému telíčku a iba visia.

Mäkké telo bábiky je krásne na maznanie, možno ju k sebe pritisnúť a objať, a vďaka visiacim končatinám je obliekanie jednoduchšie. Bábika sa dá ľahko umiestniť do vysokej stoličky či jednoduchého skladacieho buggy kočíka, ktoré sú také bežné a praktické pre 3-4 ročné deti na tlačenie. Navyše bábiky s látkovým telíčkom bez strojčeka možno prakticky oprať v ruke.

Mnohí z nás vyrastali s čisto plastovými vinylovými bábikami a pravdepodobne očakávajú takú bábiku i pre svoje dieťa či vnúča. A prvá bábika s mäkkým telíčkom bude pre nás nezvyčajná. Avšak treba si uvedomiť, že vinylové bábiky nie sú mäkké, maznavé na dotyk a nie je také jednoduché pre malé dieťa ich milovať. A nekupujeme ďalšiu dekoráciu do izby, ale bábiku na ponášanie a občasné spadnutie. A nebuďme prekvapení, ak pristihneme dieťa, ako ju kŕmi skutočným banánom či výživou.


Bábika s funkciou a zvuková bábika

Nájsť bábiku s funkciou je veľmi jednoduché, pretože sú dostupné vo všetkých obchodoch. Plačú, smejú sa, rozprávajú, nahrávajú zvuky, dokonca piškajú a kakajú. Práveže nájsť bábiku bez funkcií je omnoho ťažšie.

Niektorí rodičia majú dojem, že bábika s funkcou ponúka realistickejší a viac zmysuplný herný zážitok pre dieťa. Iste, mnohé deti vidia bábiku s funkciou u priateľov či v reklamách a chcú presne takú istú. Avšak bábika s funkciou môže obmedzovať hru v medziach tejto funkcie. Bábiku, ktorá plače zakaždým, keď jej vypadne dudlík, je otravné prezliekať či kŕmiť, aj keď tento typ bábik prestane po určitom cykle vydávať zvuk (zvyčajne bábiky plačú trikrát za sebou alebo prestanú plakať po vložení dudlíka). Ale deti im budú aj tak popri prezliekaní sústavne ten dudlík zastrkávať do úst. A piškajúca bábika nabáda dieťa dávať bábiku sústavne na bilík. Naproti tomu bábika bez funkcií môže robiť úplne čokoľvek podľa predstavivosti dieťatka, ktorá bude rásť a rozvíjať sa počas hry. Llorens bábiky a Paola Reina Sonja v našej ponuke sú zvukové bábiky pre deti, čo netúžia po inom, ako po zvukovej bábike. Antonio Juan má veľkú ponuku zvukových bábik, plačú po vybratí dudlíka alebo po stlačení bruška .


Vlasy bábiky

Mnohé bábätká nemajú vlasy z vlákna, ale majú iba tvarované vlasy vytvorené jemným lisovaním a/alebo maľovaním. Robia dojem jemných detských vláskov. Môžu byť tvarované okolo tváre a na hlave. Sú veľmi vhodné u bábik určených pre menšie detičky, ktoré naozaj nepotrebujú tie vlásky a nemusia zbytočne "ožužľávať" vlákno.

Aký je rozdiel medzi zakorenenými vlasmi a kanekalon parochňou?

"Skutočné" vlasy z vlákna u kvalitnej bábiky sú zvyčajne vyrobené z kanekalon prameňov, čo je forma nylonu. Zakorenené vlasy sú pripojené k hlave bábiky pomocou stroja, ktorý pracuje podobne ako šijací stroj. Urobí dieru do vinylu, vloží niekoľko prameňov vlasov a uzamkne ho na zadnej strane vinylu vytvoriac malé uzlíky, ktoré držia vlasy na mieste. Je to veľmi bezpečný a spoľahlivý spôsob pripevnenia vlasov k hlave bábiky. Všetky naše bábiky majú zakorenené vlasy.

Parochňa je drahší variant, ale výsledok vyzerá lepšie. Vlasy sú šité na parochňu tkaniny buď strojom alebo ručne viazané. Akonáhle sú všetky vlasy pripevnené a parochňa je dokončená, lepia sa na miesto. Bábika je potom ostrihaná a jej vlásky sú upravené do požadovaného štýlu. Dôsledkom je, že vlasy bábiky vyzerajú lepšie ako korenené vlasy, ktoré sa môžu strapatiť. Momentálne nemáme v ponuke bábiky s parochňami.

Ak chcete bábiku na česanie, odporúčame Soy tu bábiky. Sú z pevného plastu, posedia výborne a majú veľmi pevne zakorenené vlasy vhodné aj na nešetrné česanie.

Môžu sa vlasy bábiky umývať?

Zakorenené vlasy môžu deti bezpečne umývať. Umývanie vlasov parochne sa neodporúča, keďže lepidlo, ktorým je parochňa pripevnená, sa môže rozpustiť. Pri bábikách s lepenými riasami sa vyžaduje pri umývaní mimoriadna opatrnosť, aby sa riasy neodlepili.


Očičká bábiky

Existujú tri základné typy očí: maľované, vsadené a zavieracie.

Najjednoduchšie oči sú maľované, napríklad veľa bábätiek má ručne maľované oči. Mnohé maľované oči sú nádherným umeleckým dielom.

Žmurkacie, zavieracie, nazývané i spacie oči sú asi najznámejším typom. Tieto oči sú vložené do hlavy bábiky a sú vyvážené tak, aby sa zatvorili, keď je bábika položená. Paola Reina Soy tu bábiky a Los Manus bábiky majú zatváracie očká.

 

Niektoré bábiky majú vsadené oči. Tieto oči kedysi vyrábali zo skla, teraz sú z akrylátu. Farba a iskra im dáva veľmi realistický výzor a ak sú doplnené i dlhými riasami vyzerajú veľmi pekne. Vsadené oči nie sú zatváracie.


Starostlivosť o bábiku s látkovým telíčkom

Pri bábikách s látkovým telíčkom sa treba držať odporúčania výrobcu. Niektoré bábiky sú prateľné v práčke. Niektoré bábiky výrobca odporúča iba čistiť povrchovo vlhkou handričkou. Bábiky s prístrojom v telíčku sa z pochopiteľných dôvodov nemôžu ponárať do vody. Látkovú bábiku dávajte do ruky dieťatku iba riadne vysušenú a vždy skontrolujte, či je látkové telíčko neporušené a neuvoľnili sa vlákna.


Starostlivosť o celoplastovú bábiku

Veľa celoplastových bábik má končatiny pripevnené elastickými gumičkami. Preto nesmú byť ponárané do vody, keďže gumičky by časom mohli začať hniť a bábika by sa rozpadla. Telo bábiky môže byť čistené vlhkou handričkou, v prípade potreby i s trochou čistiaceho prostriedku. Vlasy môžu byť umývané jemným šampónom a treba dávať pozor, aby sa nevytvorili chuchvalce.


Starostlivosť šatočky bábiky

Vo väčšine prípadov môže byť oblečenie bábiky prané ručne, prípadne v práčke do 30 stupňov. Sušička sa zvyčajne neodporúča.