HRAČKY VYROBENÉ V EURÓPE,
látkové plienky, prírodná kozmetika..

Vyberte svoju menu

TOPA Toys s.r.o.

TOPA

Tradičné drevené kocky s obrázkami sa v Starej Pake sériovo vyrábajú už od roku 1952. V súčasnosti sú v ponuke kocky s veľkosťou hrany 37 mm od 4 do 30 kusov s motívmi zvieratiek, ročných období i známych rozprávok. Dnes sú zväčša lepené na kocky odlišné obrázky ako v minulosti. Od samých počiatkov však zotrvali kocky s obrázkami ako napr. Snehulienka alebo zvieratká „Husy“ a „Pes“, ktoré dodnes patria k veľmi obľúbeným. Autorom týchto populárnych obrázkov bol pravdepodobne niektorý z miestnych občanov.

Pre drevené kocky sa časom ujalo pomenovanie KUBUS, ktoré označuje celú stavebnicu z obrázkových kociek vrátane vložených obrázkových predlôh a obalu tj. hotový výrobok. Drevené obrázkové kocky z Čiech poznajú deti na celom svete, keďže názov KUBUS, pochádzajúci zo Starej Paky, prevzali i iné krajiny, napr. v Holandsku a Nemecku.

Firma "TOPA - Petr Žalský" vznikla v roku 1997 odkúpením výroby kubusov - stavebníc z drevených kociek od firmy TOFA Semily. Výrobný areál pozostáva z haly s linkou pre výrobu kubusov od rezania drevených kociek až po zabalenie hotových výrobkov, ďalej z vonkajšej skladovej plochy určenej pre prirodzené vysušenie dreva, štyroch sušiarní dreva a dvoch krytých skladových hál.

Od 10.9.2013 došlo k zmene názvu spoločnosti Petr ŽALSKÝ–TOPA na TOPA Toys s.r.o.

A ako sa kocky vyrábajú? Výrobu kociek možno jednoducho popísať ako kombináciu behu poloautomatickej výrobnej linky a manuálnej ľudskej práce:

„Na počiatku je strom, ktorý silný drevorubec motorovou pílou vyrúbe, vetvičiek zbaví a koňom alebo strojom na okraj lesa vyvlečie. Odkorenený strom spolu s ďalšími kmeňmi potom do prevádzkárne TOPA v Starej Pake dovezie. Tam sa s milým kmeňom pohrá parta silných chlapíkov, ktorá ho za pomoci šikovného žeriavu umiestni na pílu a kmeň na 5 cm silné foršne rozreže. Foršne sú celé usmolené a mokré, a preto ich tá istá partia silných chlapíkov najskôr vonku, potom vo vykurovaných sušiarniach k ďalšiemu spracovaniu pripraví. Obrázkové kocky sú na prvý pohľad ešte vzdialené, ale… Ale v skutočnosti už stačí iba málo. A partia silných chlapíkov to vie! Premiestni vysušené drevo truhliarňu, pretiahne rozmietačkou a vytvorí tak hrubé hranoly – štáby. Tieto následne do štvorstrannej frézy vloží. Hneď za frézou štáby prelezú ďalšou rozmietačkou a kocky sú na svete! A šup s nimi do zásobníka.

Z druhej strany zásobníka už kocky netrpezlivo vyčkáva skupinka šikovných staropackých žien. Kocky najskôr vytriedi, narovná do drevených manipulačných podložiek a presunie k pásu. Tam to frčí jedna báseň. Nalepiť obrázok, pritlačiť lisom, nechať zaschnúť lepidlo, kocky otočiť, obrázok rozrezať a kocky s obrázkom prevrátiť a poslať naspäť k nalepeniu ďalšieho obrázku. A tak šesťkrát za sebou a drevené kocky s obrázkami - obrázkové kocky z dreva - kubusy sú na svete. Ešte skontrolovať, vložiť do krabičky.. A kubus sa môže poslať deťom."

 

Položky 1 až 12 z 20

na stránku
Strana:
  1. 1
  2. 2

Tabuľku  Zoznam 

Nastaviť zostupne

Položky 1 až 12 z 20

na stránku
Strana:
  1. 1
  2. 2

Tabuľku  Zoznam 

Nastaviť zostupne