OD 2010. Hračky a bábiky
vyrobené v Európe.

Vyberte svoju menu

Materiál na výrobu látkových plienok

Základným materiálom na výrobu látkových plienok sú bavlna, bambus, konope a polyester, rôzne ich formy a kombinácie. Vrchná nepremokavá vrstva a nepremokavé  nohavičky sú vyrábané z vlny, flísu (polyesteru) a PUL (polyester potiahnutý vrstvou polyuretánu).

Látkové plienky a nepremokavé vrstvy z prírodného materiálu

Organický / Organická bavlna - Najpopulárnejšie prírodné vlákno v textilnom priemysle po tisíce rokov, jemná, ľahko spracovateľná a vysoko absorbčná bavlna. Avšak v dôsledku intenzívneho používania pesticídov, spotreby vody, génovej manipulácie a pôdnej erózie, prináša jej pestovanie vysoké ekologické riziko, predovšetkým ak nie je organicky pestovaná. Organická bavlna je bavlna pestovaná bez použitia chemických látok a pesticídov. Výborná nielen pre našu Zem ale i pre Vaše dieťatko. Zvyčajne sa používa nebielená, v originálnej prírodnej farbe, a je o trochu drahšia ako konvenčne pestovaná bavlna.

Bambus - Bambusové plienky sú čoraz populárnejšie tak pre svoje ekologické kvality ako i pre svoju jemnosť a absorbčnosť. Bambusové vlákno si zachová svoje unikátne antibakteriálne vlastnosti dokonca i po 50 praniach. Pestovanie bambusu pohltí omnoho menej zdrojov ako pestovanie bavlny, hlavne konvenčne pestovanej bavlny.  Bambus vyrastie stopu denne bez nutnosti použitia hnojív a pesticídov a odstráni o 40 percent viac oxidu uhličitého z ovzdušia než stromy. A  hoci výroba látky z bambusu niečo trvá, je stále prijateľnejšia pre životné prostredie ako výroba syntetických textílií. Bambus je o 60 percent savejší ako bavlna a dokáže absorbovať trojnásobok svojej váhy v tekutej forme. Bambusová látka je pevnejšia v kombinácii s bavlnou alebo polyesterom.  Bambus je veľmi priedušný a často používaný priamo na pokožku pretože odvádza pomerne rýchlo tekutinu.  Zachováva si svoju jemnosť po mnohých praniach lepšie ako konope alebo bavlna. Na výber je niekoľko rozličných typov bambusového vlákna, každý má vlastný výzor a sprostredkúva iný pocit na dotyk. Asi najpopulárnejší z bambusových vlákien je bambus velúr. Je hodvábne jemný a vhodný pre akýkoľvek druh plienky. Bambusové francúzske froté  je považované za najviac absorbčné a je výborným materiálom na výrobu savých vrstiev.

Konope - Konopná látka je zvyčajne kombináciou 55% konope a 45% bavlny. Je populárnou voľbou na výrobu nočných plienok a vkladačiek pre svoje prirodzené anti-mikrobiálne vlastnosti, pevnosť a vysokú savosť. Konope má tendenciu trochu stvrdnúť po niekoľkých praniach, ale po čase opäť zmäkne. Zo všetkých troch prírodných vlákien  používaných na výrobu látkových plienok (bavlna, bambus, konope), konope je tým najsavejším avšak najdlhšie schne.

Vlna - Prírodné vlákno pochádzajúce zvyčajne z ovce, zriedkavejšie z jahňaťa, alpacy alebo angory a podobných zvierat. Vlna je v prvom rade známa svojimi antibakteriálnymi a vodoodolnými vlastnosťami, a zároveň svojou mimoriadnou priedušnosťou. Dokáže absorbovať 30% svojej váhy v tekutom stave bez sprostredkovania pocitu vlahy na dotyk. Vlna je úžasnou voľbou pre vrchnú vrstvu všetkých typov plienok. Najviac používané druhy vlny sú jersey a interlock. Vlna Jersey - Jednovrstvová pletená vlna. Veľmi ľahká vlna , výborná voľba pre vrchné nohavičky. Vlna Interlock - Dvojvrstvová pletená vlna. Vlna strednej hrúbky, trochu pevnejšia ako jersey. Lacnejšie vlnené nohavičky sú vyrábané z recyklovanej vlny. Recyklovaná vlna - Zvyčajne vlna z rozpáraného 100% vlneného svetra a opäť utkaná do tvaru nohavičiek shorties, longies.

Najčastejšie formy prírodných vlákien

Mnohí výrobcovia primiešavajú do svojej zmesy textílií trochu polyesteru, aby bol ich produkt pevnejší. Ak uprednostňujete čisto prírodné textílie, vždy si pozorne prečítajte kombináciu materiálového zloženia na predávanom výrobku.

Birdseye tkanina - Tenká látka používaná prevažne na výrobu viacvrstvových a štvorcových plienok, prípadne ako savá vrstva do kapsových plienok a plienok AIO. Vzor malých diamantov, z ktorých má každý bodku uprostred pripomína pohľad vtáka (odtiaľ názov "vtáčie oko"). Textília je tkaná zvyčajne do bavlny, je veľmi jemná, mäkká a savá. Pre zachovanie vynikajúcich absorbčných vlastností sa nepoužíva škrob. Materiál musí byť bez akýchkoľvek cudzích častíc. Nazýva sa aj "plienková látka" a je využívaná nielen na výrobu plienok, ale i froté. Často sa používa aj ako látka na výrobu letných šiat.

Mušelín – Jedna z najstarších bavlnených tkanín pôvodom z Indie. Jemná, redšia pevná tkanina, zvyčajne nie veľmi drahá. Mušelín je dostupný v mnohých formách, nebielený i bielený. Keďže je mušelínová látka veľmi priedušná, šaty z nej vyrábané sú v hodné pre horúce, suché podnebie.  Mušelínové plienky sú zvyčajne dvojvrstvové tkaniny utkané do charakteristického štvorcového tvaru.

Flanel – Hustá ľahká tkanina s krátkym, jemným vlasom z jednej strany a mäkká, jemná zo strany druhej. Môže byť vyrobená zo 100% bavlny, prípade bavlny zmiešanej s iným materiálom. Výborný materiál pre sacie vrstvy do plienok. Flanelová plienka je savá, málo objemná, rýchlo schne. Vo flanelovej plienke však cítia deti viac vlhko ako napr. vo froté plienke.

Froté - úplet so slučkami, savejšia látka ako birdseye, mušelín alebo flanel, ale i objemnejšia. Froté je zvyčajne vyrábané z bavlny a je taktiež výbornou látkou na výrobu plienok. Mokré froté je príjemnejšie ako flanel, preto sa viac hodí na noc a priamo na pokožku. Existuje niekoľko verzií froté. Francúzske froté - Pletenina s malými slučkami na jednej strane a hladká na druhej. Savejšia a jemnejšia verzia froté. Môže byť používaná v kombinácii s inými druhmi materiálu ako sú bambus a konope.

Bavlnený flís - Mäkká a odolná tkanina, vyrobená zo 100% bavlny.

Tkaná bavlna - Bavlna, ktorá bola utkaná a nie pletená pre vytvorenie odolnejšieho, avšak menej pružného materiálu.

Velúr - Hustá pletenina so silným vlasom. Velúr je zamatovo hebký a jemný a je často používaný v kombinácii s bambusom alebo bavlnou. Je populárnou voľbou pre nohavičkové plienky a látkové obrúsky. Velúr je veľmi odolný a zachová si svoju jemnosť po mnohých praniach.

Syntetický materiál na výrobu plienok a nepremokavých vrstiev

Polyester (PES) - Syntetická tkanina používaná pri výrobe plastov. Polyester je často kombinovaný s bavlnou v snahe zvýšiť pevnosť látkových plienok. Polyesterové vlákna sú silné a takmer neabsorbujú žiadnu vlahu. Vyžadujú minimálnu starostlivosť, nekrčia sa a sú rýchloschnúce.

Flís / Fleece - Syntetická forma vlny, zvyčajne 100% polyester , sa vyrába vo viacerých hrúbkach a formách. Flís sa často používa ako vnútorná vrstva plienky na odvádzanie vlhka od pokožky bábätka. Hrubšie formy flísu sa pre svoju vodoodolnú vlastnosť používajú na výrobu vrchných nohavičiek a vrstiev.

Polar Fleece - Ďalší typ mikroflísu, známa je verzia vyrábaná Malden Mills. Je trochu viac voskový na dotyk ako zvyčajný flís a môže sa trochu drobiť po vypratí.

Suedecloth / Semišová látka - Látka vyrobená z polyesteru , ktorá má vzhľad semišu, ale vyžaduje mimoriadne jednoduchú údržbu. Suedecloth sa nedrobí ako flís vo forme stay dry, odvádza vlhko od pokožky dieťatka, čistí sa jednoducho a vyzerá pekne po mnohých vypraniach. Je často používaná na výrobu vnútornych vrstiev kapsových plienok.

Mikrovlákno - A syntetický materiál vyrobený z 75% polyesteru a 25% polyamidu. Pre svoju mimoriadnu savosť populárny materiál na výrobu vložiek do kapsových plienok.

Microfleece / Mikroflís - Vyrábaný z dvojvrstvového mikrovlákna, ktoré je veľmi jemné a ľahké. Mikroflís je populárnym materiálom na výrobu vnútorných častí plienok, pretože pomáha odvádzať vlhko a odoláva zafarbeniu a škvrnám.

Polyamide (PA) - Elastická, pevná a ľahko čistiteľná tkanina (plavky).

PUL - Alebo Polyurethane Laminate,  je zvyčajne polyesterový interlock úplet (ale môže byť akýkoľvek iný druh tkaniny) , ktorý bol potiahnutý tenučkou vrstvou polyuretánu z jednej strany, aby sa stal vodotesným. Je priedušnejší ako plast, veľmi tenký, veľmi pevný a odoláva vysokým teplotám, čo z neho robí populárnou voľbou na výrobu kapsových plienok a vrchných nohavičiek. Možno ho prať v práčke a sušiť v sušičke. Polyurethane laminate bol pôvodne vyvinutý pre nemocničné zariadenia, kde boli potrebné opätovne použiteľné nepremokavé tkaniny. Dnes sú laminatové tkaniny užitočné ako bariéry proti vode a/alebo vetru pri výrobe ochranných odevov, sprchových závesov, vonkajších odevov, látkových plienok a menštruačných vložiek.