OD 2010. Hračky a bábiky
vyrobené v Európe.

Vyberte svoju menu

Starostlivosť o látkové plienky

 

I. Skladovanie ušpinených plienok

Iste ste si všimli, že ušpinené plienky smrdia. A keď je dieťatko staršie a prechádza z čistého mliečka na zmiešanú stravu, smrdia ešte viac. Dobré veľké a uzavierateľné vedro na ušpinené plienky Vám pomôže ich uskladniť až do vyprania.

Skladovanie na sucho. Skladovanie na sucho je presne tým, čo naznačuje - jednoducho vedro, do ktorého ukladáte špinavé plienky. Môžete použiť akúkoľvek nádobu, ktorú si zvolíte. A ak pridáte do nej sieťku alebo vrece na plienky (vyberte si vrecko s PUL vrstvou, nie s PVC vrstvou), je to iba pre Vaše pohodlie, aby ste nemuseli ťahať k práčke celé vedro - pokiaľ neskladujete plienky priamo vedľa nej.

* Nie je nevyhnutné používať na vedro vrchnák. A mnohé mamičky to ani nerobia a nechajú špinavé plienky "dýchať". Ak viete vedro uskladniť v bezpečí mimo dosahu malých zvedavých noštekov tak ho použiť nemusíte.

* Je veľmi vhodné skladovať plienky  na chladnom mieste. Ak na ne začne svietiť slnko rozhodne budú smrdieť horšie.

* Na skladovanie plienok môžete použiť namiesto vedra aj vysiace vrece. Je to vrece s vnútornou PUL vrstvou , vonkajšou bavlnenou vrstvou a držiakom na zavesenie. Zvyčajne má zips na uzavieranie. Keďže tieto vrecia nie sú až tak veľké ako vedrá, sú vhodné iba ak nemáte priveľa plienok, prípadne plánujete prať každý deň.

Skladovanie na mokro. Skladovanie na mokro je skladovanie vo vedre naplnenom vodou. Jeho význam spočíva v tom, že máte už plienky prednamočené a eliminujete výskyt škvŕn. Stačí naplniť vedro do 1/4 vodou (alebo viac , podľa potreby)  a vhodiť do neho ušpinené plienky. Akurát sa predtým uistite, že plienky sú roztvorené, vkladačky zvlášť a všetka tuhá vrstva bola vysypaná do toalety. Vodu nezaškodí vymieňať každý deň a najneskoršie do 3 dní treba plienky vyprať. Ale to posledné platí i o plienkach skladovaných na sucho. Pred spustením samotného pracieho cyklu je dobré spustiť jeden cyklus plákania na odstránenie nečistej vody z plienok.

* Skladovanie na mokro má niekoľko nevýhod. Hlavnou nevýhodou je to, že po dvoch dňoch je vedro plné vody s nasiaknutými plienkami naozaj ťažké a nie je žiadnou zábavou ho dvíhať a vymieňať v ňom vodu. Nehovoriac o tom, aké to je nepríjemné ak Vám náhodou nejaká ta špinavá voda šplechne vedľa. A pri skladovaní na mokro treba byť naozaj opatrný, rozhodne musí byť  nádoba napevno uzavretá alebo v uzavretej miestnosti, aby sa k nej dieťatko nedostalo. Ak sa Vám páči myšlienka mať vopred namočené plienky ale nie ste nadšení myšlienkou plného vedra vody, tak je pre Vás najvhodnejšia kombinácia suchého/mokrého skladovania.

Skladovanie na sucho a mokro. V podstate ide o jednoduchý princíp, keď okamžite po prebalení osprchujete špinavú plienku - každú špinavú plienku - a takú mokrú ako je ju hodíte do suchého vedra. Týmto spôsobom sú Vaše plienky namočené až do dňa keď sa ich rozhodnete oprať. Je to naozaj výborná metóda, ktorá pomáha zbaviť sa škvŕn i nepríjemného zápachu. Najlepšie však funguje ak máte možnosť skladovať plienky rovno vedľa sprchy.

Ak máte problémy so zapáchajúcimi plienkami môžete vyskúšať niekoľko spôsobov, ako urobiť ich skladovanie príjemnejším. Do vedierka s vodou alebo na veko vedierka alebo na kúsok handričky do suchého vedierka vložte jednu z nasledujúcich ingrediencí:
* 50 ml alebo 2-3 lyžice octu (bieleho, nie jablčného), ocot sterilizuje plienky a znižuje zápach
*1 lyžicu jedlej sódy , sódu môžete i rozpustiť vo vode, naliať do rozprašovadla a rozprášiť na plienky
* niekoľko kvapiek Vášho obľúbeného esenciálneho oleja (používajte čisté prírodné oleje overenej kvality, napr. Saloos), napr. obľúbenou kombináciou je 5 kvapiek tea tree (dezinfikuje) s 1 kvapkou levandule, pre ďalšie kombinácie si pozrite 3. kapitolu
* 1 lyžica na 5l dezinfekčného prostriedku Mio Fresh od Bambino, je antibakteriálny a odstraňuje zápach
* 1 polievková lyžica / vedro soli na škvrny Ulrich na predpranie a vybielenie.

Vedro nezaškodí občas dezinfikovať. Na dezinfekciu sa výborne hodí obyčajný ocot, stačí ho naliať do rozprašovača a mať po ruke pre akúkoľvek dezinfekciu, vhodný je i na vyčistenie toalety. Rozhodne sa vyhnite všetkým čističom  s obsahom chlóru.
II. Výber pracieho prostriedku

Je naozaj dôležité nájsť pre plienky vhodný prací prostriedok. Bez neho sa môžu vo Vašich plienkach začať hromadiť detergenty, plienky začnú smrdieť, môžu spôsobiť dieťatku podráždenie pokožky, popáleniny a pľuzgiere, a začať prepúšťať.

Veľmi odporúčam vybrať si prací prostriedok určený špeciálne pre látkové plienky. Tieto produkty sú určené na to, aby si poradili s problémami, ktoré sa pri praní plienok môžu vyskytnúť. Ovšem, nemusíte si zvoliť z takýchto pracích prostriedkov. Je tu však niekoľko faktov, ktoré by ste pri výbere vhodného produktu mali zohľadniť.

* Vačšina bežných syntetických pracích prostriekov obsahuje optické zjasňovače - malé čiastočky, ktoré zostávajú na povrchu Vašich šiat, dávajúc im efekt jasnejších farieb. Optické zjasňovače sú syntetické chemikálie, vďaka ktorým látka za prítomnosti ultrafialového svetla žiari. Nemajú nič spoločné s vyčistením našich vecí - sú pridávané do pracích prostriedkov iba na to, aby nám dávali pocit, že naše prádlo je jasnejšie a belšie ako v skutočnosti naozaj je. Sú vysoko toxické. Navrhnuté tak, aby zámerne zostávali na šatách a plátne, optické zjasňovače Vám zošúchávajú pokožku a môžu spôsobiť reakciu, ktorá pripomína spálenie.
* Enzýmy v bežných pracích prostriekoch slúžia na degradáciu bielkovinových molekúl. Síce to môže byť užitočné na odstránenie škvŕn, ale ak enzýmy nie sú dôkladne vyplákané z plienok (alebo ošatenia), tak budú pokračovať vo svojej práci nielen na prádle ale aj pokožke a doslova ju "zjedia".
* Mnohí ľudia to nevedia, ale umelé vône sú vyrábané z ropy.
* Zatiaľ čo bielenie chlórom je výborné na zabíjanie choroboplodných zárodkov, nechcete ho použiť na svoje látkové plienky, vlastne nechcete používať vysoko toxický chlór vôbec. V každom prípade chlór zníži životnosť a savosť Vašich plienok a bude ujedať z ich vlákien. Existuje veľa iných spôsobov dezinfekcie.
* Keď kupujete prací prostriedok majte na pamäti, že tekutina potrebuje viac prísad ako prášok, aby zostala v kvapalnej suspenzii.
* Vyhnite sa pracím prostriedkom, ktoré obsahujú skutočné mydlo. Zanechá udsadeniny na plienkach, čo môže zapríčiniť ich odpudzovanie vlhkosti.
* Ak niektoré z Vašich plienok majú jemné škvrny po praní nie je všetko stratené, sušenie na priamom slnečnom svetle odstráni 99% škvŕn.

Na trhu je množstvo vhodných ekologických pracích prostriedkov bez obsahu ropných derivátov, fosfátov, chlóru, syntetických parfémov, farbív, enzýmov, odpeňovačov a optických zjasňovačov. Pravdepodobne ich nenájdete vo svojej miestnej drogérii, ak len nežijete vo väčšom meste , ktoré má nejakú tú biodrogériu, ale objednať si ich z internetového obchodu snáď dnes už nie je až taký problém. A aspoň Vám to ušetrí cestu a vyvláčanie nákupu.
III. Krásna vôňa bez aviváže

Mnohí ľudia obľubujú pekne navoňané prádlo. Jedna z najhorších vecí, ktorú môžete na prádlo použiť je syntetická aviváž. Málokto si uvedomuje, že syntetická vôňa je vyrábaná z ropy. Aviváž pretrvá vo Vašom prádle, znižuje savosť plienok, dráždi pokožku a je toxická pre životné prostredie. Prádlo iba navonia, ale nepomáha odstrániť prací prostriedok, ako to urobia iné , vhodnejšie prostriedky napr. ocot. Použitím kyslej aviváže (ocot, kyselina citrónová) sa pranie neutralizuje, čo je veľmi vhodné predovšetkým pre malé deti a alergikov.

Ak chcete, aby Vaše prádlo pekne voňalo, máte niekoľko možností. Tou prvou je pridať niekoľko kvapiek čisto prírodného esenciálneho oleja (zvané aj éterické oleje alebo silice) do Vášho prádla. K najdostupnejším značkám patria Saloos a Yellow&Blue. Môžete použiť iba jeden olej alebo vyskúšať niektorú z kombinácií.

Ako prvé, odskúšajte si tea tree esenciálny olej pre jeho dezinfekčné - antiseptické, antibakteriálne a antimykotické vlastnosti. Je to najlepší čistič spomedzi esenciálnych olejov, hlavne ak sa snažíte nájsť prirodzenejšiu cestu na zničenie baktérií vo Vašej domácnosti bez používania chlóru a iných chemikálií.

Po druhé, vyberte si jeden z citrusových esenciálnych olejov pre ich čistiace kvality. Citrusová vôňa je veľmi obľúbená u bežných čistiacich prostriedkov pre svoju jasnosť a sviežosť. Na výber máte citrón (najpopulárnejší), sladký pomaranč, limetku, grapefruit a mandarinku.

Po tretie, vyberte si jednu z nasledujúcich skupín esenciálnych olejov: kvetinové, mätové, rastlinné alebo lesnaté silice. Z týchto sú najpopulárnejšie levandula, mäta pieporná (pepermint) a borovica.

Nechajte sa viesť Vašou osobnosťou a Vašimi preferenciami, iba sa uistite, že Váš výber sa hodí k ostatným vôňam. Tu sú príklady vôní, ktoré sa k sebe "hodia":

* Sladká kvetinová zmes: 2 časti levandulového oleja esenciálneho oleja, 1 časť vanilkovej silice
* Pikantná kvetinová zmes: 2 časti levandule, 1 časť rozmarínu
* Kvetinová ovocná zmes: rovnaký podiel pelargónie (muškátu) a sladkého pomaranču
* Romantická zmes: rovnaký podiel ruže a muškátu
* Bylinná citrusová zmes: 2 časti citrónu, 1 časť citrónovej trávy (lemongrass), 1 časť kamilky (harmančeka)
* Svieža citrusová zmes: rovnaký podiel citrónu, citrónovej trávy a tea tree
* Citrusová zmes: rovnaký podiel citrónu a sladkého pomaranču
* Mätová zmes: rovnaký podiel mätového a eukalyptového esenciálneho oleja

Ak nechcete používať priamo esenciálne oleje, mnohé ekologické čistiace prostriedky esenciálny olej už priamo obsahujú ako ingredienciu, napr. prací prostriedok Yellow&Blue ponúka prací prostriedok z mydlových orechov kombinovaný s obsahom pomarančovej alebo levandulovej silice.
IV. Pranie nových plienok

Keď po prvýkrát periete nové plienky a príslušenstvo stačí použiť jednoduchý prací cyklus s minimálnym množstvom detergentu. To zmäkčí všetky plienky s PUL, zo semišovej látky, mikroflísu alebo mikrovlákna a odstráni z nich chemický zápach. Môžete oprať všetky plienky  2-3 krát pred použitím, ale nie je to potrebné. Iba ich to zmäkčí a stanú sa savejšími, ak tak urobíte.

Ak máte nejaké plienky či vkladačky vyrobené z konope, budú potrebovať vyprať a usušiť viackrát pred použitím. Konope je plné prírodného oleja a kým ho všetok neodstránite, plienka nebude plne savá. Konope bude potrebovať až  8-11 vypraní než sa stane plne absorbčným.

Bavlnené plienky musia byť taktiež vyprané a usušené niekoľkokrát pred použitím. Podobne ako konope aj bavlna obsahuje prírodný olej, ktorý musí byť odstránený než sa plienka stane plne absorbčnou. Môže trvať 6-8 vypraní než sa odstráni všetok prírodný olej z bavlny. Môžete ich však začať používať už po  4-5 vypraniach, vtedy už budú dostatočne savé.

Bambus  je ďalším materiálom, ktorý sa stane savejším po vypraní. Odporúčam oprať ho 2-3 krát pred použitím.
V. Pred samotným praním

* Odstráňte z plienok všetky tuhé nečistoty.
* Stolica výhradne materským alebo umelým mliekom dojčených bábätiek nemusí byť odstránená  - sama sa operie.
* Vyjmite vkladacie plienky z kapsových plienok.
VI. Základné pokyny pre pranie plienok

* Vždy používajte Vašou práčkou najvyššiu povolenú hladinu vody.
* Začnite so studeným plákaním, bez detergentu.
* Po studenom plákaní môžete pridať ďalšie prádlo a vyperte plienky pracím programom ako zvyčajne , použijúc 1/4 šálky svojho zvyčajného detergentu alebo ak používate prací prostriedok vyrobený priamo na plienky nasledujte pokyny na obale.
* Dokončite pranie s extra plákaním.

Prvé studené plákanie slúži na odstránenie všetkých nečistôt, druhé na odstránenie všetkého pracieho prostriedku. Ak si želáte vynechať niektorý z krokov, vynechajte tretí.

Pridajte 2 polievkové lyžice obyčajného octu do plákania (do priehradky na aviváž). Ocot zjemňuje tvrdú vodu, pomáha odstrániť škvrny, pôsobí ako vynikajúci dezinfektant. Taktiež pomáha odstrániť pracie prostriedky z prádla a znižuje pH plienok  (ľudské pH je trochu kyslasté).

Moderné práčky z enviromentálnych dôvodov používajú stále menej vody čím sa zhoršuje vypláchanie zvyškov detergentov. To nie je dobré ani pre Vaše plienky ani pre Vaše dieťatko. Zvyšky pracích prostriedkov urobia plienky repelentnými (budú odpudzovať vlhko) a navyše budú spôsobovať Vašemu dieťatku podráždenie pokožky (detergent sa pri kontaktu s močou začne uvoľnovať a dráždiť pokožku).
VII. Ďalšie typy a triky

* Jedlá sóda pridaná do prvého plákania pomáha odstraňovať škvrny a zápach.
* 1/2 šálky octu pomáha zmäkčovať vodu.
* Vždy pozapínajte suché zipsy a zaviažte šnúrky.
* Desitin a iné zink oxid obsahujúce krémy proti zapareninám urobia škvrny na Vašich plienkách. Ak ich potrebujete, používajte ich so separačnými vložkami.
* Pranie viac ako dvoch tuctov plienok naraz spôsobí ich žmolkovanie v dôsledku prílišného trenia.
* Pranie viac ako dvoch tuctov plienok spôsobí nedostatok vody v práčke. Plienky nasiaknu vodou a budú sa prať bez nej. Nízka voda v práčke zároveň spôsobí, že sa z plienok neodstráni všetok prací prášok.
* Jeden odstreďovací cyklus navyše urýchly sušenie Vašich plienok.
* Mokré farbené plienky môžu zanechávať otlačky ak ich niekde pozabudnete položené.
* Neperte nové konope s inými plienkami. Prírodný olej tkaniny vnikne do ostatných plienok a vkladačiek.
* Perte plienky zvyčajne na 30°C a studenom plákaní. Pranie na vyšších teplotách je v poriadku z času na čas, ale pravidelne to ovplyvní životnosť gumičiek a suchých zipsov.
* Nepoužívajte žiadne typy aviváže, pokryje vlákno a zníži savosť plienky. Navyše zvyšky aviváže spôsobia podráždenie pokožky dieťatka.
* Vyhýbajte sa pravidelnému používaniu sušičky. Chuchvalce, ktoré odstraňujte z filtra odniekadiaľ pochádzajú!
* Nepoužívajte bielidlá, drsné odstraňovače škvŕn, sódu bikarbónu a ocot s bambusovými produktami.
* Ak necháte plienky so škvrnami (alebo akékoľvek iné prádlo) deň na slnku, škvrny zmiznú ako mávnutím čarovného prútika.
* Plienky odstreďujte max na 800-1000 otáčok. Predĺžite tak ich životnosť.
VIII. Ako odstrániť škvrny z látkových plienok

Škvrny je najlepšie odstrániť ihneď potom, ako vznikli. Po uschnutí je zvyčajne ich odstránenie omnoho náročnejšie.

Rozprašovač / sprcha. Odstránenie všetkých tuhých nečistôt z plienok a ich osprchovanie ihneď potom vo veľkej miere redukujú výskyt škvŕn, ktoré by ste museli neskôr riešiť. Osprchujte plienku rovno do záchoda alebo do vane a ak sa Vám nepodarilo odstrániť všetko zafarbenie, potrite škvrnu žlčovým mydlom.

Separačné vložky sú veľmi populárnou voľbou mamičiek, ktoré sa nechcú zaoberať sprchovaním alebo namáčaním svojich plienok. Sú výbornou prevenciou proti škvrnám. Separačné vložky môžu byť  jednorázové i látkové. Nepliesť si prosím s vkladacími plienkami. Separačná plienka slúži na uľahčenie vyčistenia plienky od stolice, kým úlohou vkladacích plienok je zvýšenie savosti.

Asi ste už počuli, že slnko pomáha odstrániť škvrny z látkových plienok, ale ak ste si to nevyskúšali, tak asi neuveríte. Nuž, funguje to! Slnko je ozajstným zázračným odstraňovačom škvŕn! Odstráni škvrny nielen z plienok ale i zo šiat.
* Princíp je veľmi jednoduchý. Vyložíte plienku (alebo čokoľvek iné) ráno na miesto o ktorom viete, že naň bude svietiť slniečko po väčšinu dňa.  Môžete ju vyvesiť alebo iba tak prehodiť cez stoličku. Mokrú i suchú. Iba sa uistite, že zanesené miesto je celé vystavené slnku. Nechajte plienku tam do konca dňa. Keď si ju prídete večer vyzdvihnúť, nájdete svoju plienku vyčistenú. Metóda funguje i na mikrovlákno.
* V zimných mesiacoch je to o trochu ťažšie vybieliť škvrny na slniečku, ale stále nie nemožné. "Vyslniečkovať" svoje veci môžete i vtedy, keď slnko v skutočnosti nevidíte. Aj v zimných mesiacoch urobte čo zvyčajne, iba to môže trvať dlhšie ako deň. A uistite sa, že veci nezmoknú. Ak si po dni nevšimnete nejaké zlepšenie, tak pravdepodobne slnko škvrnu nevyčistí a budete musieť skúsiť niečo iné.

Nerada odporúčam čistiace prostriedky na plienky, ale niektoré sú výborné na boj proti škvrnám. K najúčinnejším a najdostupnejším ekologickým odstraňovačom škvŕn patria žlcové mydlo a perkarbonát sodný (sodium percarbonate, nazývaný aj soľ na škvrny, sóda obohatená kyslíkom, pôsobí ako bielidlo). Na trhu je pomerne široký výber značiek: Sonett, Sodasan, Puer, Ulrich. Bielenie kyslíkom je výborné na odstraňovanie organických škvŕn (káva, čaj, víno, ovocné šťavy, jedlá, omáčky, tráva, krv) z textilu, plastov, sklolaminátov, porcelánu, keramiky, dreva, kobercov, asfaltu, betónu atď.

* Nikdy nepoužívajte na proteínové škvrny (krv, kakao) horúcu vodu, pretože potom ich už neoperiete. Proteínové škvrny ihneď vyčistite studenou vodou. Ak sa ich nepodarí odstrániť namočte škvrnu v studenej vode a potom ju potrite žlčovým mydlom.
* Maslo a iné mastné škvrny sa ľahko odstraňujú horúcou vodou. Predtým ich vyšúchajte žlčovým mydlom.
* Škvrny od fixky sa zvyčajne dajú odstrániť žlčovým mydlom. Ak sa to nepodarí, vyskúšajte alkohol. Táto metóda platí i pre škvrny od trávy.
* Škvrny od kávy sa pokúste odstrániť teplou, jemne mydlovou vodou.
* Kakaové škvrny sú podobné proteínovým škvrnám a musia byť opraté v studenej vode. Ak to nestačí, biele prádlo vybielte na slnku, prípadne použite perkarbonát sodný (namočením alebo v práčke, môžete ho zakúpiť zvlášť a primiešať do pracieho prostriedku alebo si kúpiť prací prostriedok, ktorý ho obsahuje ako ingredienciu, napr. Prací prášok z mydlových orechov od Yellow&Blue).
* Žuvačka v chlade stvrdne a dá sa odstrániť vyčesaním. Pokojne na škvrnu položte vrecko s ľadom.
* Väčšina škvŕn od ovocia sa dá odstrániť dobrým žlčovým mydlom. Ak sa to nepodarí, odstráňte škvrnu alkoholom. Ovocné škvrny z bieleho textilu sa dajú vybieliť na slnku alebo dodatočným bielením v práčke alebo namáčaním (perkarbonát sodný). V prípade silne farbiaceho ovocia, ako napr. čučoriedky, sa odporúča namočiť škvrny na noc do cmaru s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy.
* Škvrny od hrdze sa dajú celkom odstrániť iba veľmi zriedka. Avšak po ich opakovanom postriekaní citrónovou šťavou vymiznú do značnej miery.
* Škvrny od vína posypte ihneď dostatočným množstvom soli a opláchnite vodou. Soľ víno čiastočne absorbuje. Škvrny od vína na bielom oblečení sa veľmi ľahko dajú odstrániť dodatočným bielením perkarbonátom sodným v práčke.
* Vydrhnite škvrny od špenátu surovým zemiakom. Potom ich vyperte v teplej, mydlovej vode.
* Škvrny od blata sa odstraňujú len veľmi ťažko. Namočte odev do kyslého mlieka a potom ho operte ako zvyčajne.
* Škvrny od čaju sa dajú odstrániť horúcou vodou. Vo veľmi odolných prípadoch je užitočné trenie žlčovým mydlom. Z bieleho prádla sa dajú ľahko vybieliť.
* Atramentové škvrny od guličkového pera sa dajú odstrániť pomocou žlčového mydla. Rovnako sa dajú vyprať pomocou zmesi octu a liehu.
* Voskové škvrny treba zoškrabať ako sa len dá. Potom ich vyžehlite pomocou vreckovky alebo savého papiera 
IX. Moje vypraté plienky smrdia

Ak máte problémy so zapáchajúcimi plienkami, príčin môže byť niekoľko, najpravdepodobnejšie sú:

1) Minerály z tvrdej vody sa ukladajú naspäť do plienok. Jednoducho povedané tvrdá voda má priveľa minerálov, konkrétne vápnika a magnézia. Pracie prostriedky nepôsobia príliš efektívne v tvrdej vode, keďže pracujú na zmäkčení vody namiesto toho, aby sa sústredili na boj so špinou.
2) Ak tvrdá voda nie je tým problémom, môžete mať vo Vašich plienkach zvyšky baktérií. Existuje niekoľko veľmi jednoduchých spôsobov, ako si s nimi poradiť.
3) A napokon, v plienkach sú zvyšky pracieho prostriedku. Ak však používate predpísané množstvo pracieho prostriedku, dostatočné množstvo vody a ocot, to by nemal byť veľký problém.
X. Baktérie v látkových plienkach

* Pranie na 60°C zabíja väčšinu baktérií. Ak to nepomôže, zvyčajne plienky s odporúčanou teplotou prania na 60°C  znesú i 90°C, je to však na Vaše riziko. Pranie na vyšších teplotách neprospieva hlavne gumičkám a suchým zipsom.
* Ak máte možnosť sušiť plienky na priamom slnku, urobte to. Slniečko je výborný prírodný dezinfekčný prostriedok (zároveň odstraňuje škvrny a bieli).
* Tea tree prírodný olej a ocot majú dezinfekčné vlastnosti.
* Mio Fresh Bambino Mio bol vyvinutý priamo na dezinfekciu plienok. Funguje už od 40°C a zároveň odstraňuje zápach.
* Pridajte dve polievkové lyžice perkarbonátu sodného (soľ na škvrny) do horúceho cyklu. Perkarbonát sodný je sypký prášok, zlúčenina peroxidu vodíka a uhličitanu sodného. Rozkladá sa na kyslík, vodu a uhličitan sodný. Je to bielidlo šetrné k životnému prostrediu. Vo vode sa rozpúšťa pomerne rýchlo , uvoľňuje kyslík a poskytuje výkonné čistenie, bielenie, odstraňovanie škvŕn a pôsobí ako dezodorant. Okrem toho veľmi efektívne zabíja baktérie, plesne, vírusy a riasy. Má výhody, že je bez zápachu, netoxický, bez znečistenia. Výborný na namáčanie veľmi zašpinených textílií. Bezpečný pre  farby, oživuje ich a zabraňuje aby textílie zožltly a stmavli. Nebieľte plienky s PUL vrstvou, nap. kapsové plienky. Vyberte vkladačky a bieľte tie.
* Ani látkové ani jednorázové plienky nie sú sterilné. Niektorí si myslia, že ak ožehlia plienky, stanú sa sterilnými. Nie je to tak, už i preto nie, že ich po žehlení skladujete v nesterilnej skrini. Ak si veľmi chcete pridávať na práci ožehlite štvorcové a viacvrstvové plienky určené pre novorodeniatka, nie je to však potrebné. Jedinou výhodou žehlenia je, že plienky zmäknú. Rozhodne však nežehlite nič s PUL vrstvou alebo suchými zipsami.
XI. Pranie v tvrdej vode
Pod tvrdosťou vody rozumieme súčet obsahu vápnika a horčíka vo vode. Každá voda obsahuje vápnik v prírodnej podobe; jeho obsah závisí od geologickej skladby horniny, ktorou voda preteká.

Vápnik, ktorý tvorí hlavnú časť tvrdosti vody, nemá žiadne negatívne účinky na zdravie človeka. Zo zdravotného hľadiska dávame prednosť tvrdšej vode. Voda z vodovodu je najjednoduchší každodenný zdroj vápnika a horčíka pre organizmus. Odporúčaná tvrdosť pre vodu určenú na ľudskú spotrebu je 1,1 - 5 mmol/l, t.j. 6,16 – 28 oN (1mmol/l = 5,6 oN).

Nežiadúcim prejavom tvrdej vody je však tvorba vodného kameňa vo varných nádobách, teplovodných trubkách, ohrievačoch vody a kotloch a vyššia spotreba pracích prostriedkov. Zvyšky vápnika na ohrievačoch vody spôsobujú zvýšenie spotreby energie na ohrievanie.

Poznáme dva druhy tvrdosti - prechodnú (dá sa pomerne ľahko odstrániť) a  trvalú (odstraňuje sa ťažšie) Prechodná tvrdosť je druh tvrdosti vody zapríčinený soľou – hydrogenuhličitanom vápenatým rozpusteným vo vode. Dá sa odstrániť povarením, pri ktorom sa vylúči biela tuhá látka (málo rozpustný uhličitan vápenatý alebo vodný kameň). Trvalá tvrdosť je významnejší druh tvrdosti vody zapríčinený soľami vápnika a horčíka (sírami a chloridmi) rozpustenými vo vode. Nedá sa odstrániť varom ale destiláciou alebo zmäkčovaním vody (pomocou iónomeničov alebo zmäkčovadiel vody).

Ako bojovať s tvrdou vodou v domácnosti?

* Pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy do vody na konzumáciu.
* V ohrievačoch vody, bojleroch a kotloch znížte teplotu na 55°C , pri teplote vyššej ako 60 °C sa vodný kameň usadzuje rýchlejšie.
* Na zmäkčenie vody používajte ocot (napr. pridajte ocot do posledného plákania, prevarte občas trochu octu v rýchlovarnej kanvici na odstránenie vodného kameňa).

Tvrdá voda a pranie:

Tvrdosť vody sa vyjadruje najčastejšie v mmol/l alebo v nemeckých stupňoch (1 mmol/l = 5,6 oN). Staršia, nemecká stupnica sa často vyskytuje na baleniach pracích prostriedkoch  (°d alebo dH°) a je rozdelená na 4 stupne:

0 - 7 °d mäkká
7 - 14 °d stredne tvrdá
14 - 21 °d tvrdá
nad 21 °d veľmi tvrdá

* Výber vhodného druhu a dávky pracieho prostriedku. Dnes je na trhu veľmi veľa pracích prostriedkov, ktoré majú na obale určenú dávku v závislosti od tvrdosti vody. Pokiaľ je úroveň tvrdosti vody nízka, a teda voda je mäkká, znamená to, že stačí použiť menšie množstvo pracieho prášku. Pokiaľ je voda mäkká, môžeme ušetriť až 20 % pracieho prášku, čo je nielen dobré pre vašu peňaženku, ale aj pre životné prostredie. Ešte priateľskejšie k životnému prostrediu je používanie čiastkového systému. To znamená, že prací prášok, bielidlo či aviváž sa do práčky pridávajú oddelene a iba podľa potreby. Ak je voda veľmi mäkká, netreba použiť zmäkčovače či aviváž. Na druhej strane tvrdá voda potrebuje zmäkčiť, pretože kvôli obsahu vápnika sa bielizeň stáva tvrdšou. Prepláchnutie bielizne vodou s trochou octu rozpustí vápnik a bielizeň znova zmäkne.

* Pridanie prostriedku na zmäkčenie vody do práčky navyše. Zmäkčovače vody fungujú na princípe zamieňania iónov, sodium zamení vápnik a / alebo magnézium vo vode, napr. Sodasan zmäkčovač vody (sodium silicate).

* Magnetická úprava vody. Lacná a pomerne efektívna cesta ako si poradiť s tvrdou vodou je nainštalovať si pred práčku magnetickú úpravu vody (napr. Supermag Mertens). Magnetická úprava vody mení zvyčajne krištalické správanie vápnika a magnézia, takže strácajú schopnosť tvorby vodného kameňa, čo má hneď niekoľko výhod: 
- Šetrí peniaze za čistiace prostriedky navyše.
- Nastálo nainštalované v kanalizačnom systéme mení ióny vápnika, takže nemôžu vytvárať vodný kameň v zariadeniach.
- Výstupná voda je vhodná na pitie a vápnik zostáva zachovaný.
- Nízke prevádzkové náklady.

 

Celková tvrdosť vody 1)

Stupeň tvrdosti [°dH]

Stupeň tvrdosti [mmol/l]

voda veľmi mäkká

0 až 4

0 až 0,72

voda mäkká

4 až 8

0,72 až 1,43

voda stredne tvrdá

8 až 12

1,43 až 2,14

voda dosť tvrdá

12 až 18

2,14 až 3,21

voda tvrdá

18 až 30

3,21 až 5,35

voda veľmi tvrdá

> 30

> 5,35

1) Hodnotenia podľa: Hydrochemie, Pavel Pitter, 4. aktualizované vydání, VŠCHT v Praze, 2009
[°dH] = stupeň nemecký


Prepočty tvrdosti vody
1 mmol/l = 5,6 °dH
1 °dH = 0,1783 mmol/l

Tvrdosť vody v jednotlivých regiónoch:

západné Slovensko
severné Slovensko
Bratislava
Spojené kráľovstvo
Francúzsko
USA

Water Hardness Map Slovakia